Historia zespołu

Grupa Jeden Osiem L powstała w 1998 roku w Płocku.

Zespół zasłynął niekonwencjonalnym i nowatorskim, jak na czasy wydania ich pierwszej płyty, podejściem do gatunku Hip-Hop.

W 2003 roku nakładem wytwórni UMC Records zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany „Wideoteka”. Pierwszym singlem promującym płytę był utwór „Jak zapomnieć” , który błyskawicznie stał się hitem zajmując pierwsze miejsca na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Utwór był na tyle popularny, że dostał się nawet na playlisty raczej nieprzychylnie nastawionych do muzyki hip-hopowej rozgłośni komercyjnych, niezaprzeczalnie odgrywając główną rolę w popularyzacji tego gatunku w Polsce. Album w niedługim czasie uzyskał status Złotej Płyty.

W 2005 roku grupa podpisała kontrakt z firmą Universal Music Polska i w kwietniu tego samego roku wydała drugi krążek zatytułowany „Słuchowisko”. Znalazły się na nim takie utwory jak: „Pytam Kiedy”, który został nominowany do konkursu Premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy „Smak Zwycięstwa”, z którym zespół wystąpił podczas konkursu „Superjedynek”.

W 2007 roku w trzyosobowym składzie grupa Jeden Osiem L wydała kolejną, trzecią już płytę zatytułowaną „Nowy folder”. Płytę promował singiel „Kilka Chwil”. Utwór ten bardzo szybko zdominował wszystkie listy przebojów i przez okres 2 miesięcy był najczęściej granym polskim utworem w rozgłośniach radiowych. Krążek ten pokazał również nowe oblicze zespołu, gdzie hip-hop przestał być stylem dominującym i stał się jedynie jednym z wielu gatunków muzycznych określających twórczość grupy.

Obecnie grupę tworzą Łukasz (wokalista i autor tekstów) oraz Chris Toffson (kompozytor i producent wszystkich dotychczasowych nagrań zespołu.

DYSKOGRAFIA

WIDEOTEKA – 2003, UMC RECORDS
SŁUCHOWISKO – 2005, UNIVERSAL MUSIC POLSKA
NOWY FOLDER – 2007, MY MUSIC
DEKADA- 2015, REGIORECORDS

NAGRODY:

2004 – ESKA MUSIC AWARDS – Zespół Roku oraz Hit Roku
2005 – JETIX KIDS AWARD – Nagroda dla najlepszego zespołu
2005 – TOP TRENDY – 2 miejsce za album “Wideoteka”
2005 – MIKFORONY POPCORNU – nagroda dla najlepszego zespołu hiphopowego
2006 – NOMINACJA DO SUPERJEDYNKI – w kategorii HIP-HOP

SKŁAD ZESPOŁU

ŁUKASZ

WOKAL

CHRIS TOFFSON

PODUKCJA MUZYCZNA